Ogólnopolski Festiwal Teatralny „POCIĄG DO MIASTA”

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY „POCIĄG DO MIASTA”
EDYCJA 8 – STACJA SANATORIUM 8-13 SIERPNIA 2022 KONKURS DLA TEATRÓW I TWÓRCÓW OFFOWYCH
CZEKAMY NA WASZE ZGŁOSZENIA!

W tym roku Pociąg do Miasta zatrzyma się na stacji „Sanatorium”. Rozpoczynamy przyjmowanie zgłoszeń do ósmej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Pociąg do Miasta – Stacja Sanatorium”, która odbędzie się w dniach 8-13 sierpnia 2022 roku w Gdyni.

Dlaczego „sanatorium”? Bo wierzymy, że właśnie teatr może być kulturalną kuracją i wytchnieniem po trudnych i ciężkich chwilach. Szukamy teatralnych odpowiedników pobytu w uzdrowisku i namawiamy twórców do eksplorowania tego tematu. Zachęcamy do przesyłania propozycji, które powstały w wyniku poluzowania cugli wyobraźni – mogą to być więc prezentacje inspirowane czystą, dziecięcą ciekawością świata, rozbuchane i pełne przygód podróże do wyśnionych światów lub autorskie próby rozszyfrowania magii teatru. Czekamy również na propozycje, które wskazują nowatorskie i odważne pomysły na codzienność, szukają recept na postpandemiczną rekonwalescencję, intrygują przenikliwymi komentarzami do rzeczywistości. A może ostatni czas pokazał nam społeczne problemy, które także wymagają uzdrowienia?

Do wysyłania zgłoszeń zapraszamy teatry offowe, stowarzyszenia teatralne i fundacje artystyczne z terenu całej Polski oraz twórców pozarepertuarowych projektów teatrów instytucjonalnych. Szukamy autorskich pomysłów, alternatywnych w stosunku do popularnych trendów rozwiązań i odwagi w poszukiwaniu wciąż nowych form ekspresji.

Podobnie jak w ubiegłych latach, festiwalowe spektakle zaprezentujemy plenerowo w intrygujących miejscach Gdyni – w jej dalszych dzielnicach i wciąż mało znanym Śródmieściu. Udział w Festiwalu stanie się więc unikalną podróżą po mieści szlakiem teatralnych prezentacji, a organizując spektakle w nieteatralnych i fascynujących przestrzeniach miejskich, będziemy korespondować z ich formą i treścią, szukać nowych kontekstów i pobudzać wartościowe dyskusje o sztuce.

Zapraszamy do poszukiwań artystycznych, wspólnego przeżywania teatru i długich, inspirujących dyskusji.

Bądźcie z nami!

NA ZGŁOSZENIA CZEKAMY DO 31 MARCA 2022.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj:

https://bit.ly/pociag2022

Wszystkie informacje, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są pod linkiem:

https://www.teatrgdyniaglowna.pl/aktualnosc/stacja-sanatorium-konkurs-2022/

link do wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/1111433926317412

WIĘCEJ O PROJEKCIE:

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY „POCIĄG DO MIASTA”, EDYCJA 8 – STACJA SANATORIUM

W ubiegłych latach Pociąg do Miasta odkrywał nieoczywiste miejskie przestrzenie i ujawniał atrakcyjne obrzeża, tym razem nasza teatralna podróż rozpocznie się na stacji „Sanatorium”.

Ósmą edycję Ogólnopolskiego Festiwalu wypełnią więc autorskie i oryginalne propozycje doświadczeń, których efekt można porównać właśnie do pobytu w uzdrowisku. Na scenach zaprezentujemy więc najciekawsze i najodważniejsze propozycje polskich teatrów offowych – teatralne kuracje skupione na naszej codzienności, szukające recept na postpandemiczną rekonwalescencję albo intrygujące przenikliwymi komentarzami do rzeczywistości. Temat festiwalu rozumiemy szeroko, widzowie mogą się więc spodziewać autorskich, odważnych prezentacji napędzanych rozbuchaną wyobraźnią, które zaskoczą onirycznym charakterem, nieoczywistym punktem widzenia lub błyskotliwym komentarzem do codzienności.

Podobnie, jak w ubiegłych latach, chcemy zapewnić widzom alternatywę do skostniałej konwencji, gdzie sztukę należy obowiązkowo oglądać w teatralnych murach, a aktorzy oddzieleni są od odbiorców nieprzekraczalną granicą sceny i zaprosić do podróży po mapie miasta szlakiem atrakcyjnych spektakli.

Ósma edycja Festiwalu udowodni, że sceną teatralną może stać się też plac fabryczny położony z daleka od centrum, podwórko czy też boisko szkolne, a właśnie taka nieteatralna przestrzeń zachęci do bezpośredniego kontaktu ze sztuką także osoby, które (z różnych przyczyn) nie korzystają z oferty kulturalnej. Starannie wybrane festiwalowe sceny będą korespondować z treścią prezentowanych dzieł, pobudzą poszukiwanie nowych kontekstów i zainspirują wartościowe rozmowy o sztuce.

Festiwalowych widzów będziemy również namawiali do uczestnictwa w kolejnej edycji konkursu na festiwalowe recenzje, którego celem jest uwiecznienie festiwalowych wrażeń, emocji i zachwytów. Najlepsze teksty, które powstaną w ramach konkursu, nagrodzimy i opublikujemy.

Zapraszamy na spotkanie z teatrem offowym,

Szukajcie nas w Gdyni od 8 do 13 sierpnia 2022 r.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Relacja z ostatniej – 7 edycji festiwalu „Pociąg do Miasta”

https://www.youtube.com/watch?v=-Vn9t6mTBGU

Teatr Gdynia Główna

Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,

Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)

www.teatrgdyniaglowna.pl

www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna

tel. 58 351 15 12

kom. 600 306 634; 600 306 632

teatr@teatrgdyniaglowna.pl