DZIEŃ MIKOŁAJA KOPERNIKA – EKONOMISTY

Z okazji 501.  rocznicy wygłoszenia przez Mikołaja Kopernika traktatu „O szacunku monety”, co wydarzyło się 21 III 1522 roku podczas sejmiku generalnego Prus Królewskich. Dzień ten jest obchodzony w Grudziądzu jako Dzień Mikołaja Kopernika – Ekonomisty. Grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką nauczyciela Janusza Kiwała wzięła udział w uroczystości pod pomnikiem Wielkiego Polaka na placu Miłośników Astronomii. Okazało się, że nasza placówka oświatowa była jedną z nielicznych, która miała swoją reprezentację na obchodach. Uczestnicy, w tym nasi uczniowie, słuchali przemówień przedstawicieli władz państwowych, samorządowych oraz Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu, a na końcu składano bukiety z kwiatów w grudziądzkich i narodowych barwach. Na zakończenie było wspólne zdjęcie. Sama uroczystość przebiegała w miłej atmosferze.

Tekst: Janusz Kiwała