KONFERENCJA DLA MŁODZIEŻY „JAK POMÓC OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNYM?”

„Chodziaku, zadaj pytanie kulawemu” to temat przewodni konferencji dla młodzieży, która koncentrowała się wokół tematu niepełnosprawności. Dziesięcioro uczniów naszej szkoły, pod opieką pani Sylwii Preuss, uczestniczyło w tym wydarzeniu  na terenie ZPM Bursa. Grudziądzka placówka obchodziła dziesięciolecie współpracy z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji w Bydgoszczy, która to fundacja od 1988 roku prowadzi kompleksowy program aktywizacji społecznej i zawodowej osób z trwałymi uszkodzeniami rdzenia kręgowego poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jest organizacją pozarządową powstałą z inicjatywy wózkowiczów dla wózkowiczów – a więc doskonale rozumiejącą ich potrzeby i możliwości tych osób. Po krótkim przedstawieniu działań fundacji uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań gościom zaproszonym na konferencję – niezwykle ciekawym osobom jeżdżącym na wózkach. Pytań było mnóstwo, ciekawość z trudem dało się zaspokoić. Spotkanie pokazało świat z punktu widzenia osób z niepełnosprawnością i dało dużą dawkę wiedzy i pozytywnej energii. Młodzież otrzymała od organizatorów wizytówki z zakodowanymi praktycznymi wskazówkami (savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnością). Co do jednego jesteśmy zgodni – warto pomagać osobom z niepełnosprawnością i przy okazji uczyć się od nich życiowego optymizmu.