SPEKTAKL „SKĄPIEC” na motywach komedii Moliera

17.04.2024 r. do naszej szkoły przyjechał  objazdowy Teatr FORMA z Białegostoku z ofertą 45-minutowego przedstawienia na motywach znanej komedii Moliera „Skąpiec” (wg obecnej podstawy lektury szkolnej). W spektaklu na sali gimnastycznej wzięło udział 7 klas: 1aL, 1bL, 1aT, 1bT, 2aL, 2bToraz 3LSP.

Bohaterem tej komedii obyczajowej i komedii charakterów jest sześćdziesięcioletni Harpagon słynący z tytułowej wady. Molier w przewrotny sposób krytykuje zapatrzenie postaci w kwestie materialne i zaniedbanie relacji z najbliższą rodziną. Dla kontrastu przedstawia postać Anzelma, który okazuje się być odnalezionym po katastrofie dbającym o dobro swoich dzieci ojcem.

Molier był mistrzem słowa (komizm językowy), dlatego też wiele powiedzeń i sformułowań z jego komedii zyskało status przysłów, a także złotych myśli, które brzmiąc dość absurdalnie i dziwacznie oraz niezwykle śmiesząc, przekazują pewne prawdy życiowe.

Przedstawienie, które obejrzeli nasi uczniowie, stanowiło wybrane wątki komedii, które miały wprowadzić widzów w najważniejsze zagadnienia utworu. W role bohaterów wcieliły się dwie aktorki odtwarzające różne postaci (zmieniając kostiumy) i przyjmujące inne twarze, jakby maski wyrażające charaktery.