MIEJSKIE OBCHODY 104. ROCZNICY POWROTU GRUDZIĄDZA DO MACIERZY

Delegacja uczniów Zespołu Szkół Budowlanych i Plastycznych,  pod opieką pani Eweliny Świtaj, wzięła udział w głównej części uroczystości miejskich na Rynku z udziałem władz miasta.

            – Nie bójmy się wielkich słów, nie obawiajmy się słowa „Matka” – podkreślił prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, odnosząc się do celebrowanej dziś rocznicy, czyli historycznego faktu powrotu Grudziądza do Macierzy. – Słowo „Matka” nie brzmi nawet odrobinę patetycznie. Mówimy wszak po polsku, ojczysta nasza mowa stanowi podstawowy budulec naszej tożsamości, gdyż to w niej właśnie opisujemy otaczający nas świat. Jakże wielkim jest zaszczytem, jak wielką chlubą jest myśleć, mówić i pisać w takim samym języku jak ten, w którym pisali Mikołaj Rej i Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki, Józef Ignacy Kraszewski i Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont i Stefan Żeromski.

Ten dzień niech będzie dniem hołdu, który pragniemy złożyć największym spośród patriotów tej ziemi, ludziom tej miary co Wiktor Kulerski, redaktor naczelny „Gazety Grudziądzkiej”, Julian Szychowski, Damazy Klimek, Alojzy Ruchniewicz i Stefan Łaszewski – dodał prezydent. – Należeli oni do tych, którzy przywracali polskość Grudziądza, a przecież nie byli sami. Za takimi jak oni, za im podobnymi, tak tutaj, jak i w całej Polsce, szły setki, tysiące, wreszcie miliony bezimiennych, takich, o których milczą znane nam źródła. Dobrze jednak wiemy, że bez masowego ruchu Polek i Polaków nasza Ojczyzna byłaby dziś zamkniętą kartą historii. Jeśli stało się inaczej, to jest to wielką zasługą tych, którzy pod pojęciem polskości rozumieli drogocenny przywilej, nie zaś tylko pamiątkę przeszłości.

Nasi uczniowie, w ramach obchodów rocznicy powrotu Grudziądza do Macierzy, zwiedzili także wystawę w Muzeum Handlu Wiślanego oraz uczestniczyli  w wykładzie na temat historii powrotu Grudziądza do Polski w styczniu 1920 roku.